רועי ברוך, שנה ב׳ במסלול מוזיקה מן המזרח מספר על החוויה בכולנא

WhatsApp Image 2023-07-14 at 10.54.57

שתפו את המאמר עם חברים

"הדרך שעוברים פה היא דרך מדהימה של התעסקות במוזיקה די עתיקה וכל כך מיוחדת שגרמה לי להתחבר לשורשים הכי עמוקים שלי."

תמיד מוזיקה הייתה חלק בלתי נפרד מהחיים שלי עוד שהייתי ילד בשיעורי המוזיקה בבית הספר היסודי הוקסמתי מהשפעת הצלילים, העוצמה וההשפעה שלהם על המרחב.

מאז המוזיקה תמיד הייתה תחביב עיקרי בחיים שלי. זה כמו איזור אישי שלי ששם אני מרגיש הכי בנוח. לקראת סוף השירות הצבאי שלי התחלתי לנגן בעוד מיד אחריו הגיע הקמנצ׳ה שלא יכולתי שלא להתאהב בו.
אחרי השירות הצבאי שלי החלטתי לקחת את נושא המוזיקה צעד אחד קדימה והתחלתי לברר על מסלולים ובתי ספר למוזיקה מן המזרח בדקתי במקומות רבים בארץ בניהם גם כולנא. תפס אותי מאוד עניין המדבר, המרחב והמרצים שכל כך אהבתי להאזין לכל אחד מהם, גם בתור מוזיקאים ואומנים בתעשייה.
אבל בכל זאת בתור אחד שכל החיים גדל באשדוד, והתרגל לחיי העיר היה לי קצת קשה לעזוב את השגרה והחיים שם אז בדקתי אופציות נוחות יותר וקרובות, זה פשוט לא היה זה…
יום אחד החלטתי פשוט לפנות יום ולסוע לירוחם לראות ולהרגיש את המרחב. שם פגשתי את שחר בוגר מסלול כיום שמהרגע הראשון הוא הפך להיות לי אח לנפש וגם לכלי.
הוא קיבל אותי כל כך יפה וזאת הייתה הפעם הראשונה שלי בירוחם.
בדיוק הגעתי בתכנית אלול של כולנא עשיתי סיבוב במתחם כולנא בשכונת הקארוונים הכל היה כל כך אמיתי, אנשים כל כל כך חמים ונחמדים בשילוב של המרחבים הפתוחים והרוח החמה של המדבר מיד ידעתי שזה המקום שלי. עוד באותו היום ידעתי שזה הבית ספר שבו אני הולך ללמוד.
וזה המקום שבו אני אהיה בתקופה הקרובה בחיים שלי החלטתי לעזוב את אשדוד לתקופה ולעבור לירוחם.
המדבר תחושת הבית וסגל המרצים המעולים פשוט גרם לי לשכוח מכל המחשבות על מקומות אחרים.

אני נרשמתי למסלול תואר משולב בכולנא, מסלול שמשלב בתוכו גם לימודי מוזיקה מן המזרח וגם לימודים אקדמאים במכללת “ספיר״ במחלקת תרבות יצירה והפקה במכללה.

"אני חושב שההגעה שלי לכאן גרמה לי להתפתחות מוזיקאלית ואישית שלא הייתי מקבל באף מקום אחר וזאת אחת מההחלטות הטובות ביותר שעשיתי בחיים."

בכולנא הלוז ותוכן הלימודים מאוד עשיר, הכיתה קטנה והרכב הכלים לרוב מגוון. יחס המרצים לסטודנטים ממש אישי. כל מרצה ומרצה הוא מאסטר בתחומו ומוזיקאי עם ניסיון וקילומטראז׳ עשיר בתעשייה.
כבר נחשפתי בשנה הראשונה לקורסים מגוונים מאוד שכוללים גם חומר תיאורתי של ״המקאם במוזיקה הערבית״ שיעורי קצב, שיעורי תיאוריה מערבית, תווים, שיעורי אנסמבל בו לומדים כמה המקאם של המוזיקה הערבית נמצא גם בתוך המוזיקה הישראלית ולמוזיקה אנדלוסית.
וכמובן שיעורים פרטיים על הכלי שגרמו לי להתקדם גם מבחינת ההבנה של הדברים שנלמדים בשאר הקורסים וגם בהתקדמות הטכנית שלי על הכלי. הכלי שלי הוא קמנצ׳ה.

בכיתה שלי זכיתי להכיר אנשים מדהימים כל אחד בצבע, בכלי שלו וביחודיות שלו. גם המוזיקאלית וגם האישית.
אני מרגיש שהמסגרת וההתעסקות במוזיקה תמיד מפגישה אותך עם אנשים מיוחדים. מלאי רגש והשראה. שמכל אחד אתה יכול ללמוד דברים על עצמך ועל דרך אישית ומוזיקאלית. וזה קורה כאן בירוחם!
מהר מאוד וכבר בימים הראשונים נוצר חיבור עמוק בין כולנו, אני זוכר את זה כבר מהג׳אם הראשון שעשינו בימים הראשונים. וזאת הייתה ממש דוגמא חיה איך דרך כמה צלילים נוצר חיבור שהוא מעבר להכרות ראשונית, חיבור יותר עמוק ומשפחתי כמו חיבור שבטי.
ואני יכול להגיד שהיום אחרי שנתיים אנחנו כבר ממש כמו משפחה. ומעבר לזה העובדה שאנחנו נמצאים כאן בירוחם וגרים כאן, יוצר חיי קהילה וחברה שאין באף מקום אחר. גם מחוץ ללוז הלימודי אנחנו מנגנים, מטיילים בשמורות טבע וגבים, יושבים בכל הזדמנות לג׳אם סשן סביב מדורה ונהנים מהשקט והשלווה שיש לירוחם להציע. וזה עניין יחודי שנוצר רק כאן במסגרת של כולנא!

הדרך שעוברים פה היא דרך מדהימה של התעסקות במוזיקה די עתיקה וכל כך מיוחדת שגרמה לי להתחבר לשורשים הכי עמוקים שלי. סבא וסבתא שלי מצד אימי עלו לארץ מטורקיה ומצד אבי מעירק. השורישים שלי והעבר של משפתי זה דבר שמאוד מעניין ומעסיק אותי. להתחבר לתרבות ולמסורות העתיקות שמהם הגעתי. וכאן ההתעסקות במסורות המוזיקאליות העתיקות האלה גרמו לי לחיבור עמוק יותר שהוא מעבר למילים. יש במוזיקה הזאת קסם ותחושה מאוד יחודית שהיא גורמת לך להרגיש כמו סוג של זיכרון היסטורי שמחבר אותך לשורשים שלך. דבר שמאוד קשה להסביר במילים ורק מי שמרגיש אותו מבין.

אני שמח כל כך שזכיתי לעשות דרך כזאת דווקא בעיר ירוחם, יש פה סביבה מאפשרת שפותחת לך הרבה הזדמנויות בתור מוזיקאי מתחיל. יש כאן צורך רב למוזיקה היחודית הזאת וקהל רחב שזה מה שהוא מחפש. לכן מהר מאוד נפתחו לי דלתות, זכיתי פתאום לנגן בהופעות ולהתנסות גם בנגינה מול קהל כבר בשנה הראשונה. וזה דבר שבכלל לא חשבתי שאני אגיע אליו דבר שכמובן לא היה קורה אם הייתי עובר דוגמא למרכז בגלל זה מבחינתי ירוחם היא העיר הגדולה באמת!

אני חושב שההגעה שלי לכאן גרמה לי להתפתחות מוזיקאלית ואישית שלא הייתי מקבל באף מקום אחר וזאת אחת מההחלטות הטובות ביותר שעשיתי בחיים.

עוד מאמרים

משולש האורות – ד״ר דוד ביטון

משולש האורות שנדליק הערב מערבב בין נרות רבים ותפקידם: נרות השבת נועדו להאיר את הבית, נרות חנוכה לזכרון הנס ונרות הנשמה נועדו ל"האיר" את נשמות

שבת האחרונה פקדה את מרוקו רעידת אדמה בעוצמה 6.8 בסולם ריכטר. תוך כדי פיוטי השבת רעד חזק מטלטל את הבית ולאט לאט מתברר שזה לא עניין חולף אלא רעידת אדמה של ממש. מבנים מסביב קורסים, אנשים נסים על נפשם בתפילה חזקה לשרוד את הרגעים הקשים – וגם אנחנו ביניהם. רעידת אדמה מטלטלת את הבית ואת הלב.
דילוג לתוכן