לימודי מוזיקה מן המזרח

בשילוב תואר ראשון (B.A.) בתרבות יצירה - והפקה או לימודי תעודה

שיתוף פעולה ייחודי בין המכללה האקדמית ספיר ל״כולנא״ ירוחם המציע תכנית מרתקת הכוללת לימודים אקדמיים, הכשרה מקצועית במוזיקה, יזמות חברתית וחיי קהילה.

הרשמה לשנת תשפ״ד בעיצומה! מספר המקומות מוגבל!

אווירת לימודים אחרת

שיטות לימוד ייחודיות, יחס אישי, סביבה מלאת השראה

הכשרה מקצועית ברמה גבוהה

המרצים המובילים בארץ בתחומי המוזיקה והאומנות

תכנית חברתית

סמינרים, סיורים, עבודה קהילתית, והובלת מיזמים חברתיים

מערך מלגות

אפשרות להשתלב במערך מלגות של ירוחם והמכללה

חיי קהילה

מגורים במרחב ייחודי על שפת מדבר

על מסלול מוזיקה מן המזרח

התוכנית היחידה בארץ ללימודי אומנויות המשלבים עשייה חברתית ולימודים לתואר ראשון באווירת לימודים שונה ומיוחדת.
המסלול שם במרכז מטרה כפולה: במישור האישי – להכשיר סטודנטים להיות מוזיקאים- יוצרים בתחום המוזיקה מן המזרח. במישור הכללי – להוביל קהילה מוסיקלית לומדת- יוצרת, שבה האסתטיקה המוסיקלית המזרחית נוכחת בתוך היצירה העכשווית. מוזיקאים שיוצרים מתוך הקהילה, ומהווים שופר למסורות האצורות בתוך המרחב בו הם פועלים.
מטרת התוכנית היא להכשיר אומנים.ות מעורבים, יוצרים ויוזמים בחיי התרבות בישראל. אלו השואפים להיות גורם משפיע ומושפע ולהביא את הלימודים למפגש תוסס עם הקהילה.

טעימה מתוכנית הלימודים

תוכנית הלימודים נמשכת שלוש שנים.
התוכנית משלבת לימודים תאורטיים ולימודים פרקטים, יחד עם התנסות מעשית בהוראת המוזיקה במרחב. תכנית “חילוץ מסורות” מפגישה את הסטודנטים עם אנשים ונשים מהמרחב שאוצרים בתוכם מסורת מוסיקלית – המסורת ההודית, מסורת שירת קודש נשית של יהדות תוניס, מסורת שירת הבקשות של יהודי מרוקו, המסורות הבדואיות ועוד. דרך הכלים המוזיקליים שהסטודנטים מקבלים אנו מקווים להביא את המסורות האלו מן השוליים אל לב התרבות הישראלית המתחדשת.

.

תורת המקאם

.

תורת הקצב

.

סולפז׳

.

מוזיקה אנדלוסית ופיוט

.

אנסמבל ושיעורי כלי פרטני

.

קורס הלחנה ויצירה מקורית

.

מוזיקה בראי החברה

.

הפקה, יזמות וניהול תרבות

סגל המרצות והמרצים

ארז מונק

ראש המגמה ותורת הקצב

דודי יצחקי

סולפז'

יגל הרוש

מקאם יצירה והלחנה

יאיר דלאל

אנסמבל

אוריה הרוש

מוזיקה אנדלוסית

גד תדהר

יצירה מקורית

אופק תעסוקתי

במהלך הלימודים צוברים הסטודנטים נסיון ביזמות עסקית וחברתית, פעילות חינוכית והוראת מוזיקה, הפקת אירועים שונים במרחב, יצירת חיבורים לתעשייה ואף מוצאים הזדמנויות להתפרנס מיצירתם במרחב המקומי. בנוסף, בוגרות ובוגרי המחלקה לתרבות – יצירה והפקה משתלבים בהצלחה הן בתפקידי ניהול תרבות ועשייה תרבותית בשוק העבודה והן בלימודים לתארים מתקדמים באקדמיה. עם סיום התואר, פתוחה בפני כל הבוגרות והבוגרים האפשרות להצטרף למועדון הבוגרים של המחלקה, שמציע מאגר מתחדש ואקסקלוסיבי של הצעות עבודה, התמחויות במוסדות תרבות וסיוע בהשֹמה במקומות עבודה.

המקום הכי מיוחד בארץ, ככה אומרים...

עוד סיפורים תמונות והשראה ב: אינסטוש פייסבוק וטיקטוק

"חוויה ייחודית של לימודים המשלבת בית, מוסיקה, מדבר ואנשים חמים"

איילה קסטרו, מחזור א'

"גיליתי את המדבר והמדבר גילה אותי. הענקתי לעצמי מתנה של התחדשות, הגשמתי חלום ילדות ללמוד מוזיקה והקסם של ירוחם מלווה אותי כל יום"

שיר שלתיאל, מחזור ב'

"להתמקצע במוזיקה בשילוב חיי קהילה ותוך כדי לעשות תואר זה משאלת חיים. תמיד אהבתי את המדבר אבל עד שהגעתי לכולנא לא הבנתי כמה אני אוהב באמת. "

שחר פרג׳ון, מחזור ג'

״אדמה, מים, שמש ולימודי רוח במדבר איפשרו לי את הצמיחה האישית והמקצועית שלי״

הגר, מחזור ג׳

שאלות נפוצות

בית ספר בירוחם ליצירה מסורתית עכשווית – הבאת האומנות המסורתית והקדומה יחד עם סט הערכים שהיא טומנת בחובה אל עולם האומנות העכשווי, תוך שימור ופיתוח שלה. יש שני מסלולים – מוזיקה מן המזרח ואומנויות. אפשר ללמוד בשניהם בשילוב תואר ראשון

לא לומדים רק סוג מוזיקה אחד, או סוג אמנות אחד, מתנסים בהרבה מאד דברים וצוברים ידע במגוון תחומים ובמיוחד בערך הגדול שבשילוב בינהם. חווית אקדמייה חדשנית. לימוד בקבוצות אינטימיות, קשר ישיר עם המרצים, קהילת יוצרים סביב בית הספר. יש מרחב מדברי שמאפשר ליצור בנחת. הלמידה וההתקדמות היא לא מתוך תחרות אלא מתוך הדדיות, יש לכל אחד ואחת מקום להביא את העצמי שלו אל היצירה ויש תמיכה מלאה לכך. חוץ מזה מתעסקים בנושאים חשובים כמו שימור מסורת והתאמתה לאמנות ומוזיקה עכשוויות. כל זה בשילוב תואר ראשון הנמשך שלוש שנים.

לתעודה לומדים שלוש פעמים שבוע במשך שלוש שנים בכולנא בלבד, כשהשנה השלישית היא יצירה בליווי מקצועי.
לתואר לומדים במשך שלוש שנים- שלושה ימים בשבוע בכולנא, יומיים במכללת ספיר במסלול יוצרים.

המחלקה לתרבות – יצירה והפקה במכללה האקדמית ספיר מציעה תוכנית לימודים חדשנית וייחודית המקנה תואר ראשון לאמנים.יות, יוצרים ויוצרות תוך הרחבת הכלים האמנותיים שלהם, ההפקתיים והתיאורטיים. התוכנית מיועדת לסטודנטים.יות ולבוגרים.ות בתי ספר לאמנות, שאינם מעניקים תואר אקדמי.
מסגרת הלימודים: יום בשבוע במכללת ספיר, סמסטרים א' וב'. מרתוניים יצירתיים, קורסים רב תחומיים ופרויקטים מעשיים בסמסטר הקיץ ובתחילת כל סמסטר.
תכנים: התוכנית מעניקה השכלה אקדמית רחבה בתחום לימודי התרבות, בשילוב התמחות מקצועית בהיבטים שונים של יצירה בינתחומית, הפקה וניהול תרבות, אקטיביזם אקדמי ויצירתי, השם דגש על מעורבות בקהילה.
בתוכנית שלושה חלקים: לימודי חובה עיוניים בתחום לימודי התרבות, המקנים השכלה בתחומי התרבות ומיומנויות של פרשנות וביקורת.
לימודים מעשיים, המקנים הכשרה בניהול וביזמות תרבות.
סמינרים מרוכזים, המקנים כלים ללמידת "שפה שלישית", המשלבת בין הידע התיאורטי שנלמד לבין העשייה האמנותית היצירתית ועל ידי כך מעשירה את שניהם. חלק מהסמינרים יתקיימו במסגרת מסעות, בארץ ובחו"ל, שבהם יפגשו הסטודנטים והסטודנטיות אמנים ואמנויות, חברות וגופים המסמנים כיוונים עדכניים ומגמות עכשוויות בתרבות ובאמנות.
פרויקט הגמר מתנהל בהנחיה משולבת, אישית וקבוצתית ומיועד להעמקה בתחומי העניין האישיים, הרחבתם ופיתוחם לכדי יצירה אמנותית ו\או חברתית.

משך הלימודים בתכנית המשולבת לתואר או תעודה הוא שלוש שנים. סטודנטים לתואר לומדים ארבעה ימים בשבוע וסטודנטים לתעודה שלושה ימים בשבוע. חלק מהזמן בכולנא ירוחם וחלק מהזמן במכללת ספיר, סטודנטים ללימודי תעודה לומדים רק ב״כולנא״.
סך נקודות הזכות שעל הסטודנט.ית לצבור הנו 120 נק”ז. 90 נק”ז במחלקה לתרבות, יצירה והפקה, המכללה האקדמית ספיר ו-30 נק”ז בלימודי אומנויות, בית הספר ליצירה מסורתית-עכשווית, קמפוס כולנא, ירוחם.

מוזיקה– אודיציה וראיון אישי. באודיציה צריך להציג קטע מוזיקלי, פיוט וכו׳. ישלח מסמך הכנה מפורט לכל המועמדים.
אמנות– תיק עבודות, ראיון קבלה ומשימת הכנה לראיון. ביום הראיון תינתן משימה נוספת אליה לא צריך להתכונן. ישלח מסמך הכנה מפורט לכל המועמדים.

לתואר לא צריך פסיכומטרי, כן צריך תעודת בגרות.
לתעודה לא צריך גם תעודת בגרות.

עלות התוכנית לתואר ותעודה עולה 16,200 ש״ח בשנה, לא כולל עלויות נלוות.
לתואר יש מלגה של שנה ראשונה חינם ללימודים בפריפריה , יש מלגות פר״ח וחושבים עושים בירוחם, עבור 140 שעות מקבלים 10 אלף ש״ח. ויהיו עוד מלגות בהמשך.
בנוסף, אפשר לראות באתר milgapo עוד אפשרויות למילגה. יש גם מלגות של משרד החינוך ודיקן שנפתחות במהלך השנה.

ללימודי תעודה אין מלגות כי המלגות מתקבלות מהמל״ג.

יש שכונת קראוונים לסטודנטים של בית הספר. שכר הדירה הוא סמלי ויש אפשרות לגור עם שותף או בלי. לא חובה לגור בירוחם אבל מומלץ לגור קרוב.

היום פתוח הקרוב הוא ב-21.6
ימי מיון יערכו ב: 14.6 וב- 19.6
ובכל חודש אנחנו עורכים מפגש זום למתעניינים ואירועים נוספים. בקישור הזה תוכלו לעקוב >>
אם לא מסתדר מוזמנים להגיע לבקר בכל עת, תוכלו לתאם בטלפון 054-5695571

נשמע טוב, מה הלאה?

הרשמה לשנת תשפ״ד נפתחה ומספר המקומות במסלול מוגבל ל-15 סטודנטים בלבד!
ימי מיון וראיונות 14.6 * 19.6

מעוניינים לשמוע עוד? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

יותר נוח בטלפון או בוואטספ?
שלחו הודעה או תתקשרו
054-5695571

רוצים להישאר מעודכנים?

הרבה אירועים קורים אצלנו והם פתוחים לקהל הרחב!
עקבו אחרי בית הספר ליצירה מסורתית-עכשווית במדיות כדי לקבל עידכונים שוטפים על הפעילות שלנו

שותפים לדרך

שבת האחרונה פקדה את מרוקו רעידת אדמה בעוצמה 6.8 בסולם ריכטר. תוך כדי פיוטי השבת רעד חזק מטלטל את הבית ולאט לאט מתברר שזה לא עניין חולף אלא רעידת אדמה של ממש. מבנים מסביב קורסים, אנשים נסים על נפשם בתפילה חזקה לשרוד את הרגעים הקשים – וגם אנחנו ביניהם. רעידת אדמה מטלטלת את הבית ואת הלב.
דילוג לתוכן