ישיבה מזרחית

בית מדרש בירושלים לתורה ולתרבות ברוח יהדות ארצות הברית האסלאם והחברה המזרחית-מסורתית בישראל.

הרשמה לתכנית

מה זה ישיבה מזרחית?

לגלות את החיבור, להבין את המקור

 

 

חבורת בוגרות ובוגרי אלול מן המזרח ירושלמים ועושים בית מדרש לתורה ולתרבות ברוח יהדות ארצות הברית האסלאם והחברה המזרחית-מסורתית בישראל.

אנחנו מבקשים קשר גשר בין הערות של היהדות המסורתית-מזרחית עולם עולם התורה ועולם העשייה, על ידי גיבוש קהילה העוסקת בלימוד תורה, שיח חברתי, יצירה ופיוט ברוח שוויונית, סקרנית, חוקרת, שואלת ולומדת.

יתקמו מפגשי לימוד אחת לשבועיים למקום אחר במיסיקו בנושאים האלה, ומתקופה תקופה (בעיקר סביב מעגל השנה) ייערכו אירועים גדולים יותר שיפנו לחיבור הרחב וינכיחו בקבחב את הבשורה של האזרחית הייחודית. הישיבה האזרחית מבקשת לתת מקום ליושר התרבותי וההגותי שרבים בחברה הישראלית (כולל חלק גדול מהמזרחים האחרים) השאלה החשובים לו, מתוך הבנה שלמורשת הזאת יש הרבה מה לתרום לקלחת המבעבעת של הזהות הישראלית.

מטרות

ידע הוא כוח – והוא שמאפשר לאדם לעצב את זהותו באופן רחב ושלם יותר. הישיבה המזרחית תפיץ ידע בקרב קהל היעד על אודות חכמי וחכמות ארצות האסלאם, פיוטים, ריטואלים מסורתיים והעומק ההגותי בבסיסם, תפיסות ורעיונות של חכמי המזרח, הלכה וחיים, היסטוריה קהילתית ותחומים משיקים נוספים.

קהילה היא כוח – בעולם שבו צרכי היחיד עומדים במרכז, הישיבה המזרחית תאפשר ותעודד קיומה של קהילה חיה ולומדת מתוך הבנה שהשתייכות קהילתית מעניקה עוצמה, כוח ומשמעות והופכת את חבריה לשמחים יותר.

קנאת סופרים תרבה חכמה – הישיבה המזרחית שואפת לעורר בקרב קהילות ובתי מדרש מקבילים תשומת לב לחלק החסר בפאזל שמרכיב את הזהות הישראלית ולעודד עיסוק רחב יותר במזרחיות כחלק מתכניות הלימוד הרגילות.

 

 • קבוצה ברוח צעירה, חיה,
  תוססת, יוצרת ושואלת על
  זהותינו כיחידים וכחברה

 • היכרות עם עולם רחב של
  תרבויות, מנהגים וטקסים,
  הוגים, חכמים וחכמות

 • מפגש מפרה החוקר עומק
  עם קבוצת עניין משותפת

 • סדנאות ופעילות בתחום
  המוזיקה, פיוט ואומנות

למי זה מתאים?

אנחנו שואפים להגיע לקהל רחב ושונה מהקהל הטבעי של הארגוני ההתחדשות היהודית בירושלים. היינו רוצים להצליח להפיץ את הבשורה וגם לקהל מסגורתי בעל אוריינטציה מעט יותר שמרנית, וגם מחוץ לגבולות הקהילות הדתיות-פרוגרסיביות בדרום ירושלים. לראשונה אנחנו פונים לבוגרי אלול מהמזרח, המעגל השני הם החברים שלנו ובוגרי תכונות / בתי מדרשות שיש להם מעורבים בהם (ערבות, הדר, מרכז שלם וכו ‘), והמעגל השלישי הוא חברים של חברים והקהל הרחב – מפה לאוזן ודרך הפייסבוק.

הצטרפו למסע מלמד ומרגש של למידה

מספר המקומות מוגבל

שותפים לדרך